Wykładowca | Wykłady | Literatura | Zaliczenie | Kolokwium | Haszówki | Wyniki | Laboratorium
logo

SCR Systemy Operacyjne - 2023/2024
Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Automatyka i Robotyka



KOLOKWIUM KOŃCOWE:
2024-01-29 --- Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, kolokwium zaliczeniowe (końcowe) zostało zaplanowane na dzień 5 lutego 2024 (poniedziałek) w godz.11-13.
Więcej informacji w sekcji Kolokwium.


Tematy i materiały do wykładów

W tym miejscu dla ułatwienia pracy i wygody studentów wykładowca udostępni przygotowane przez siebie materiały wykorzystywane na wykładzie. Celem ich udostępnienia jest wyłącznie uniknięcie konieczności robienie odręcznych notatek na wykładach. To nie jest internetowy podręcznik do samodzielnego studiowania!! Dodatkowe odnośniki do materiałów źródłowych znajdują się w sekcji Literatura.
Materiały udostępnione za pomocą poniższej tabelki objęte są prawami autorskimi. Można je wykorzystywać wyłącznie do własnych prywatnych celów, i nie wolno ich w żaden sposób rozpowszechniać, na przykład przez umieszczenie na ogólnie dostępnych stronach internetowych, ani w żaden inny sposób.
nr temat wykładu slajdy sta
tys
tyki
1 Rola, funkcje i mechanizmy systemów operacyjnych. Przykładowe systemy operacyjne. Systemy operacyjne czasu rzeczywistego. PDF PNG
2 Model procesu Unix/POSIX: tworzenie, stany, zarządzanie, sygnały. PDF PNG
3 Komunikacja między procesami: potoki, pamięć wspólna, semafory. PDF PNG
4 Wątki: programowanie z użyciem wątków, wątki użytkownika i wątki jądra, standard POSIX wątków Pthread. PDF PNG
5 Mechanizmy współbieżności: synchronizacja wątków, mutexy, blokady zapisu i odczytu, zmienne warunkowe. Bariery. PDF PNG
6 Zakleszczenia: definicje, metody zapobiegania oraz usuwania. PDF PNG
7 Szeregowanie: podstawowe pojęcia i algorytmy szeregowania, szeregowanie zadań obliczeniowych i interakcyjnych, strategie złożone. PDF PNG
8 Zaawansowane algorytmy szeregowania zadań: szeregowanie wieloprocesorowe i czasu rzeczywistego. PDF PNG
9 Pamięć: organizacja, zarządzanie, ochrona. Liniowa alokacja pamięci. Alokacja stronicowana. Tablice stron. Pamięć wirtualna: algorytmy wymiany stron, zbiory robocze, wymiatanie, szamotanie. PDF PNG
10 Pomiar czasu: zegary i timery, funkcje czasu, błędy pomiaru czasu. PDF PNG
11 Systemy wejścia/wyjścia: obsługa urządzeń zewnętrznych, funkcje I/O, bezpośredni dostęp do pamięci, buforowanie. Macierze RAID. PDF PNG
12 Systemy plików: rodzaje i organizacja plików, katalogi, prawa dostępu, działanie systemu plików, przykłady. PDF PNG
13 Maszyny wirtualne. PDF PNG
14 Wprowadzenie do kryptografii. Szyfrowanie symetryczne, asymetryczne i system klucza publicznego. Skróty kryptograficzne i podpisy cyfrowe. Infrastruktura klucza publicznego. Wykorzystanie w systemach operacyjnych. PDF PNG
15 Zagadnienia bezpieczeństwa. Zagrożenia. Systemy zabezpieczeń. PDF PNG
Częściowe wyniki sumaryczne PNG


Literatura

Podręczniki:

Literatura uzupełniająca:

Materiały internetowe:
Kursy systemów operacyjnych o podobnym programie:


Zaliczenie wykładu

Warunkiem zaliczenia wykładu jest: (1) pozytywne zaliczenie laboratorium, i (2) pomyślne napisanie kolokwium zaliczeniowego, które odbędzie się pod koniec semestru.
Ocena z wykładu wpisana do indeksu będzie średnią ważoną: oceny z laboratorium (waga 0.6), i oceny z kolokwium (waga 0.4), zaokrągloną do najbliższej oceny połówkowej.

Kolokwium

Kolokwium zaliczeniowe odbędzie się w formie stacjonarnej w dniu 5 lutego 2024 w godz.11-13 w sali 40/C-4.
Obowiązują wszystkie aktualne reżimy i przepisy sanitarne.
W przypadku, gdyby przeprowadzenie kolokwium stacjonarnego nie było możliwe ze względu na wprowadzone i obowiązujące w danym dniu przepisy, kolokwium zostanie przeprowadzone w tym samym terminie w formie zdalnej na platformie Zoom.

Jest to jedyny termin kolokwium i szansa na zaliczenie wykładu. Proszę zarezerwować sobie ten termin i dobrze się przygotować.
Kolokwium jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy nie uzyskają zwolnienia w wyniku pisania haszówek.
Ostateczne wyniki dotyczące zwolnienia z kolokwium będą dostępne w sekcji Wyniki.

Na kolokwium zaliczeniowym obowiązuje cały materiał z wykładu i laboratorium.
Kolokwium będzie miało formę dłuższej haszówki (tak/nie/nie wiem, z punktami ujemnymi, około 1.5 godz) i pytania będą podobne jak na haszówkach tygodniowych.
Wymagania do zaliczenia i progi ocen będą również takie same jak dla haszówek.
Forma pisania wyłącznie papierowa.
Na kolokwium należy przynieść przybory do pisania i papier - wzór formularza: PDF

„Haszówki”

Na wszystkich wykładach będą się odbywały 10-minutowe testy tzw. „haszówki” obejmujące materiał z bieżącego wykładu. Uzyskanie pozytywnego sumarycznego wyniku z wszystkich haszówek daje prawo do zwolnienia z kolokwium zgodnie z poniższą tabelą.
Wynik łączny z haszówek będzie obliczony z pominięciem najwyższego i najniższego (procentowo) zapracowanego wyniku.
Wynik 0 za nienapisaną haszówkę nigdy nie jest pomijany.
Na haszówkach obowiązują punkty ujemne.

Oceny zaliczenia kolokwium na podstawie punktacji z haszówek:

punkty [%] 86.6673.3360.0046.66
ocena 5.0 4.5 4.0 3.5

Na haszówkach nie można korzystać z żadnych pomocy, książek, notatek ani urządzeń elektronicznych. Nie ma usprawiedliwień ani odrabiania w razie nieobecności.

Haszówki można pisać do wyboru w wersji papierowej lub elektronicznej, za pomocą aplikacji na telefon z systemem Android. Nie jest dopuszczalne pisanie jednocześnie na papierze i telefonie.

Uwaga:
W przypadku zmiany w trakcie trwania semestru formy zajęć na zdalną, haszówki będą przeprowadzane zdalnie przez system eportal.pwr.edu.pl. Proszę sprawdzić poprawność swojego hasła i dostęp do konta w tym systemie.

Wersja papierowa - wysyłanie wyników haszówek przez stronę WWW

Wzór formularza na którym można pisać i oddawać wersję papierową: PDF

Dodatkowo warunkiem niezbędnym do zwolnienia z kolokwium jest poprawne wprowadzenie pełnej treści wypełnionego formularza odpowiedzi w ciągu dwóch dni (48 godzin) po haszówce, na stronie: SENDHASH
Formularz wymaga zalogowania się danymi używanymi do logowania się do serwerów diablo/panamint.

Tak wysłane wyniki będą przetwarzane codziennie rano (około godziny 5:45) i udostępniane przez formularz w sekcji Wyniki.

W przypadku niepoprawnego wypełnienia formularza z odpowiedzią, która nie została zaakceptowana, można wysłać ponownie odpowiedź we właściwej formie. Jeśli to nie pomaga, i wyniku nadal nie ma, lub jest źle obliczony, proszę o zgłoszenie się na konsultacje.

W przypadku wysłania wyniku poprawnego formalnie, ale z błędnie wpisaną odpowiedzią, dla której wynik obliczył się i jest widoczny w formularzu wyników, skorygowanie tej sytuacji bezwzględnie wymaga osobistego kontaktu na konsultacjach.

Brak poprawnie wypełnionej w terminie odpowiedzi, odpowiedź przysłana w niepoprawnym formacie, lub niezgodna z odpowiedziami na oddanej pracy pisemnej są podstawą do nieuznania wyniku haszówki!

Wersja elektroniczna - wysyłanie wyników haszówek smartfonem

Istnieje możliwość pisania haszówek na telefonie Androidowym, zamiast na kartce papieru. Telefon wysyła odpowiedzi na serwer w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nie trzeba nic pisać na papierze, kodować, ani wysyłać potem odpowiedzi. W czasie pisania testu można wracać do poprzednich pytań i ponownie na nie odpowiadać. Drugi raz wysłana odpowiedź na dane pytanie nadpisuje wcześniejszą. Aplikacja zapisuje jednocześnie cały przebieg testu w zaszyfrowanym pliku na telefonie, który może być wykorzystany w przypadku zerwania połączenia z Internetem, lub innej awarii smartfona.

Wyniki haszówek przesłane przez aplikację obliczane są jednorazowo bezpośrednio po teście, i udostępniane na tej stronie przez formularz w sekcji Wyniki.

Pisanie testów na telefonie jest alternatywą pisania na papierze i obowiązują te same zasady:

  1. Test można pisać wyłącznie osobiście, w sali wykładowej, w czasie normalnego wyświetlania testu.
  2. Nie można korzystać z żadnych materiałów źródłowych, notatek, materiałów z Internetu, itp.

Do pisania testów na telefonie potrzebny jest smartfon z systemem Android w wersji wymaganej przez aplikację (>= 4.0) z dobrej jakości połączeniem z Internetem. Należy zainstalować wersję aplikacji właściwą dla danego testu, oraz wpisać w aplikacji swoje dane, nazwę przedmiotu, kod testu, i adres serwera testu (te dane podaje prowadzący).

Aplikację można pobrać z poniższego linka:
Aplikacja Android do pisania haszowek - Haszowki wersja 1.0.16b

Dla wypróbowania aplikacji można wykorzystać następujący test próbny: PDF. Z danymi tego testu można wystartować aplikację oraz odpowiadać na dowolne pytania. Odpowiedzi są wysyłane przez Internet na serwer testów ale do niczego się nie liczą.

UWAGA: powyższa aplikacja smartfonowa przydaje się nie tylko do pisania testu i wysyłania wyników przez Internet. Można ją również wykorzystać do obliczenia numeru grupy testu pisanego na kartce i wysyłanego ręcznie. Warto to zrobić, ponieważ pomyłka przy ręcznym obliczaniu numeru grupy praktycznie dyskwalifikuje napisany test.

Aplikacja Android - szczegółowe instrukcje i procedury awaryjne

Elektronika jest zawodna, lecz pisanie testu na telefonie jest procedurą sprawdzoną i bezpieczną, pod warunkiem przestrzegania poniższych zasad.


Wyniki

Tutaj można uzyskać wyniki haszówek.
W przypadku, gdyby eportal obliczał te wyniki inaczej niż określają to podane na tej stronie zasady, obowiązują zasady, i wyniki otrzymywane za pomocą poniższego formularza.
Pisownia imion i nazwisk dokładnie jak w systemie Edukacja. Podwójne imiona proszę wprowadzać połączone podkreślnikiem (Jan_Tomasz). Numery indeksu sześciocyfrowe.

Imię/Imiona:
Nazwisko: Oblicz modulo 16:
Numer indeksu:

Zauważone błędy albo niezgodności w dostępnych tu wynikach można zgłaszać prowadzącemu mailem, jednak istotne problemy będzie można rozwiązać jedynie w ramach konsultacji.


Program laboratorium

nrtemat ćwiczeniaopismat.pomocnicze
1 System Unix, praca z interpreterem poleceń zadanie
Praca w środowisku sieciowym i okienkowym, praca z edytorem tekstu zadanie
2 Narzędzia systemowe i skrypty Uniksa zadanie PDF samouczek shella uniksowego
3 Operacje na procesach: tworzenie, sygnały, priorytety, ograniczenia zasobów zadanie
4 Operacje na procesach (ciąg dalszy) zadanie
5 Śledzenie wykonujących się procesów zadanie
6 Programowanie procesów - komunikacja przez potoki zadanie
7 Programowanie procesów - komunikacja przez pamięć wspólną zadanie
8 Programowanie wątków - podstawowe mechanizmy zadanie archiwum TGZ programy do wykorzystania
9 Synchronizacja wątków i tworzenie programów równoległych opis
10 Programowanie z wątkami - komunikacja i synchronizacja opis
11 Algorytmy szeregowania zadań opis

Wykładowca | Wykłady | Literatura | Zaliczenie | Kolokwium | Haszówki | Wyniki | Laboratorium
Licznik odwiedzin strony od 24 maja 2009: licznik
Aktualizacja: 2024-02-06 22:57:07   Valid XHTML 1.0 Transitional! Valid CSS!