telnet localhost 6000Jeśli połączenie zostanie otwarte, to serwer przyjął połączenie. Naciśnij Ctrl-] i napisz quit, i kontynuuj ćwiczenie. W przeciwnym wypadku odblokuj przyjmowanie połączeń sieciowych przez główny serwer X, albo uruchom własny serwer, który będzie przyjmował połączenia (np. serwer :1 na porcie 6001). W raporcie z wykonania zadania podaj w jaki sposób odblokowałeś/łaś dostęp sieciowy do serwera X Window na Twoim systemie, oraz jaki jest to system. Pracując w grupach dwuosobowych, z terminala okienkowego w sesji X Window, połącz się z komputerem kolegi/koleżanki programem ssh z opcją -Y (lub -X) i zaloguj się na jego/jej konto i komputer. Celem tej części ćwiczenia będzie uruchamianie klientów na tak uzyskanym obcym środowisku, z wyświetlaniem na naszym własnym serwerze. Sprawdź ustawienie zmiennej środowiskowej DISPLAY na zalogowanej na zdalny komputer sesji, i sprawdź możliwość uruchamiania klientów przy tym ustawieniu. Następnie sprawdź możliwość uruchamiania klientów z podaniem im rzeczywistej sieciowej specyfikacji Twojego serwera/ekranu przez parametr -display (lub nadpisując zmienną środowiskową DISPLAY). Jeśli uruchamianie klientów w tej drugiej konfiguracji okazało się niemożliwe, wyłącz kontrolę dostępu poleceniem xhost + i sprawdź ponownie. Jeśli natomiast praca ze specyfikacją fizycznego adresu serwera/ekranu była możliwa to sprawdź jaki był stan kontroli dostępu. Ponownie włącz kontrolę dostępu xhost - i z kolei również programem xhost dopisz adres komputera kolegi/koleżanki do listy zezwoleń na dostęp. Jeszcze raz sprawdź możliwość wyświetlania okienek ze zdalnego komputera i konta. Następnie włącz kontrolę dostępu (xhost -), sprawdź, że lista adresów uprawnionych jest pusta, i przekaż klucz autoryzacyjny sesji X Window na zdalny komputer i konto kolegi/koleżanki, poleceniem podobnym do poniższego:
xauth extract - $DISPLAY | ssh user@host xauth merge -Sprawdź jak spowodować wyświetlanie okienek ze zdalnego komputera na lokalnym serwerze, przy użyciu tak przekazanego klucza. Może to wymagać zamiany skróconej specyfikacji ekranu (lokalnej wartości zmiennej DISPLAY) typu :0 (która na zdalnym komputerze ma zupełnie inną interpretację) na pełną specyfikację sieciową typu: mój.adres.ip:0 Następnie na lokalnym komputerze wygeneruj programem xauth nowy klucz autoryzacyjny, i ponownie sprawdź możliwość wyświetlania. Jeśli okazało się to niemożliwe, to ponownie przekaż klucz autoryzacyjny na zdalny komputer/konto, i sprawdź jeszcze raz. Sformułuj wnioski na temat sterowania dostępem do serwera X Window przez kody autoryzacyjne xauth. Podaj w raporcie postać polecenia, które skutecznie przekazało kod autoryzacyjny na zdalny komputer.
X -query serwer.ip.adres :1Zaloguj się na zdalny system, sprawdź jaka konfiguracja zostanie uruchomiona, jakie jest ustawienie zmiennej DISPLAY, jaki pracuje zarządca okien. Sprawdź jak i skąd można konfigurować elementy systemu: konfigurację sesji .xsession, konfigurację zarządcy okien, ustawienia zasobów. Jak działają uprawnienia, co można kontrolować z systemu lokalnego? Sformułuj krótkie wnioski w sprawozdaniu. Dodatkowo/alternatywnie uruchom program Xephyr, który jest klientem X Window (a więc trzeba go uruchomić na jakimś działającym serwerze), i jednocześnie tworzy nowy serwer o zadanym numerze:
Xephyr -screen 1024x768 -display :0 -query server.ip.adres :1W oknie Xephyra zaloguj się na zdalny system, sprawdź konfigurację. Odpal emulator terminala. Spróbuj uruchamiać na serwerze Xephyr klienty z wyświetlaniem na serwer bazowy, i w przeciwnym kierunku. Otrzymane wyniki podsumuj krótko w raporcie z wykonania ćwiczenia.