(zadanie na 5 punktów)
2024-11-26
Celem poniższego zadania jest:
Poniższe zadanie powinno być wykonane na komputerze/stanowisku roboczym, które normalnie wykorzystujesz do realizacji prac komputerowych związanych ze studiami w PWr. Musi on znajdować się poza siecią komputerową PWr. Zatem jest to zadanie w całości do wykonania ,,w domu'' i będzie oceniane na podstawie przysłanego raportu.
Wynik realizacji tego zadania może być całkowity lub częściowy. Pełną ocenę zadania (5 punktów) można uzyskać zarówno za pełną realizację wszystkich kroków zadania z wykorzystaniem systemu Global Protect VPN z ich opisem w sprawozdaniu, jak i za częściową realizację tych kroków, lub realizację zakończoną niepowodzeniem, pod warunkiem opisania w sprawozdaniu w jakich okolicznościach i z jakich powodów wykonanie danego kroku nie udało się.
Posługując się instrukcją zamieszczoną na stronie Działu Informatyzacji PWr (znajdź ją) zainstaluj a następnie uruchom podany system na swoim komputerze.
W raporcie potwierdź wykonanie tego punktu, z zaznaczeniem, czy instalacja została wykonana na potrzeby zadania, czy wcześniej, przy innej okazji. Jeśli instalacja nie udała się, lub była z jakiegoś powodu niemożliwa, opisz krótko co się stało.
Niezależnie od wyniku, podaj nazwę i wersję systemu operacyjnego komputera, na którym pracujesz.
Wykorzystując uruchomione połączenie VPN na swoim komputerze zlokalizowanym
poza siecią PWr wykonaj poszukiwanie na stronie
https://biblioteka.pwr.edu.pl/ aby znaleźć literaturę na temat
następującego przykładowego hasła:
face recognition deep convolutional network
Ogranicz listę serwisów źródłowych do Arxiv, wybierz jedną ze znalezionych pozycji, i spróbuj ściągnąć pełną wersję PDF publikacji.
Sprawdź jak rozłączyć zestawione połączenie VPN, rozłącz je, i upewnij się, że zostało to poprawnie wykonane, przez powtórzenie wyszukiwania i następnie ściągnięcia publikacji z Arxiv (tym razem powinno to być niemożliwe).
Jeżeli wcześniej instalacja lub uruchomienie systemu Global Protect VPN nie udała się, to wykonaj punkt 2a na jakimś komputerze wewnątrz sieci PWr, a następnie wykonaj punkt 2b na swoim komputerze z niedziałającym Global Protect VPN, aby potwierdzić, że dostęp do zasobów PWr jest możliwy tylko z sieci PWr.
Wyniki wykonania punktów 2a i 2b opisz w raporcie, zaznaczając jak był wykorzystany VPN.
Z komputera poza siecią PWr nawiąż połączenie za pomocą Global Protect VPN.
Następnie zaloguj się za pomocą ssh na swoje konto studenckie (normalnie
wykorzystywane do pracy na komputerach diablo i panamint) na serwerze:
inyo.kcir.pwr.edu.pl
Uwaga: jeśli korzystasz z systemu Windows to połączenie ssh możesz nawiązać za
pomocą narzędzia PowerShell, patrz:
https://learn.microsoft.com/pl-pl/powershell/scripting/security/remoting/ssh-remoting-in-powershell?view=powershell-7.4
Alternatywnym narzędziem komunikacji ssh może być windowsowy klient ssh taki jak putty
:
https://www.putty.org/
Pracując na swoich plikach na serwerze inyo
spróbuj skompilować i uruchomić
ostatni program wcześniej napisany i uruchomiony na zajęcia z systemów
operacyjnych. Wynik opisz w raporcie, nawet jeśli kompilacja albo uruchomienie
programu nie udało się. FreeBSD to jest inny system, będący wersją
oryginalnego systemu Unix, i wykorzystujący inne jądro niż Linux, a kompilator
zainstalowany na serwerze inyo
to jest clang, a nie gcc typowo wykorzystywany
na Linuksie.
Jeśli wcześniej instalacja Global Protect VPN nie udała się to wykonaj punkt 3 na jakimś komputerze wewnątrz sieci PWr i opisz wynik w raporcie, zaznaczając że został uzyskany bez wykorzystania VPN.
Podsumuj własne doświadczenia z systemem Global Protect VPN w postaci trzech ocen w skali 1-10, gdzie 10 oznacza bardzo dobre doświadczenie i wysoką ocenę, a 1 oznacza ekstremalnie duże problemy i najgorszą możliwą ocenę.
(a) Jakość instrukcji Global Protect VPN zapewnionej przez DI [1-10]: ...
(W jakim stopniu ta instrukcja była jasna, kompletna i wystarczająca, a w jakim konieczne było poszukiwanie informacji i rozwiązań na własną rękę?)
(b) Łatwość instalacji Global Protect VPN [1-10]: ...
(Czy instalacja systemu nie sprawiała problemów w Twoim systemie i środowisku, nie powodowała dodatkowych problemów, czy łatwa była ewentualna konfiguracja tego systemu, jego aktywacja i dezaktywacja, itp.?)
(c) Jakość pracy z pośrednictwem Global Protect VPN [1-10]: ...
(Czy praca z Global Protect VPN była zupełnie "przezroczysta" i nie powodowała jakichś uciążliwości, efektów ubocznych, problemów z innym oprogramowaniem na komputerze, itp.?)
Jeśli wcześniej instalacja Global Protect VPN nie udała się, to odnotuj to w raporcie. W tym przypadku możesz w punkcie (c), a w razie potrzeby również (b), wpisać ocenę 0, co oznacza niemożność wystawienia oceny.