Wykonał: Łukasz Popkowski 133147
Prowadzący: dr inż. Witold Paluszyński
Wrocław 29.06.2007 r
Moim zadaniem było napisanie eksperckiego systemu medyczne w systemie regałowym Clips. Na podstawie wcześniej przygotowanego przez mojego eksperta (lekarza) wywiadu z pacjentem przystąpiłem do pisania reguł. Odpowiednie ich ustawienie było kluczowe aby otrzymać miarodajne wyniki podczas testów.
Punktem wyjście a zarazem punktem odniesienia była temperatura ciała. System na samym początku pyta się użytkownika o wysokość gorączki i okres jej trwania. Następnie zadaje pytania zgodnie z priorytetami obowiązującymi w literaturze medycznej.
Początkowo miał to być system, który poda jednoznaczną diagnozę a w najgorszym przypadku zasugeruje wizytę u lekarza konkretnej specjalności. Jednak w trakcie tworzenia reguł okazało się, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Ostatecznie system stara się odpowiedzieć na pytanie o przyczynę utrzymującej się wysokiej gorączki.
W swoim projekcje opierałem się o zasadę działanie systemu medycznego MYCIN napisanego w systemie LIPS. Opiera się on o instrukcje warunkowe IF...THEN. Na podstawie bazy wiedzy zgromadzonej dzięki ekspertom i utworzonej w pamięci komputera, poprzez wywiad z użytkownikiem system potrafi zdiagnozować bakteryjne zakażenie krwi. Mój system opiera się o podobny schemat. Baza wiedzy została wprowadzona razem z regułami, które tworzą mój system. Jeżeli jakiś warunek w systemie będzie spełniony przez wartość zmiennej wprowadzonej przez użytkownika, uruchomi się kolejna, ustalona reguła.
Testy były integralną częścią pisania tego systemu. Niestety jak już pisałem we wstępie, napisanie systemu medycznego okazało się bardzo trudne. Program zadaje pytania o badania, których pacjent niekoniecznie posiada podczas pracy z systemem. Jest to duży minus mojego programu. Dlatego też, doszliśmy z moim ekspertem do wniosku, że lepiej będzie skupić się na ustaleniu przyczyny utrzymującej się gorączki niż dokładna diagnoza.
Po napisaniu paru reguł udałem się do mojego eksperta, który przygotował mi dane 5 pacjentów. Tylko w jednym przypadku system okazał się "przyjazny", tzn. że po dwóch pierwszych pytaniach mogliśmy odpowiedzieć na następne. Niestety w diagnoza była błędna.
Rozwiązanie przyjęte przez nas bardzo upraszcza problem, ale jednocześnie sprawia, że program staje się bardziej uniwersalny. Możemy w ten sposób poznać biologię naszego ciała a jednocześnie sprawdzić przynajmniej teoretycznie przyczynę naszego głównego problemu czyli gorączki.
Możliwe jest niestety rozwiązanie takie, że program nie poda nam tej przyczyny. Uwarunkowane jest to ogromną bazą wiedzy jaką trzeba by było wprowadzić aby jak najściślej system mógł diagnozować.
Pierwszym, oczywistym wnioskiem jest to, że narazie komputer nie potrafi w pełni zastąpić wizyty u dobrego specjalisty. Aby napisać program chociaż w małym stopniu poprawnie diagnozujący ludzi potrzeba ogromnej wiedzy medycznej i czasu na przeprowadzanie testów. System MYCIN, mimo dosyć dużej skuteczności i poprawności nigdy nie został wprowadzony do powszechnego diagnozowania w szpitalach. Systemy takie mogą póki co być pewnego rodzaju encyklopedia lub elementarzem dla lekarzy.
Moim źródłem wiedzy na temat takich systemów był przede wszystkim Internet
http://www.fizyka.umk.pl/~duch/cog-book/AI/AI7b.pdf