Zapoznanie się z laboratorium unixowym

  1. Proszę zalogować się na swoje konto w systemie zgodnie ze wskazówkami prowadzącego

  2. Proszę uruchomić przeglądarkę WWW w systemie okienkowym i obejrzeć stronę: http://sequoia.kcir.pwr.edu.pl/~witold/ a następnie znaleźć na niej link do strony swojego kursu i zapoznać się z nią.

  3. Proszę ściągnąć ze strony jakiś dokument w PDF-ie i obejrzeć go, w miarę możliwości zewnętrzną przeglądarką (poza przeglądarką WWW).

  4. Proszę przejrzeć w przeglądarce WWW stronę: http://diablo.kcir.pwr.edu.pl/ w szczególności znaleźć na niej regulamin pracowni 07/C3 i zapoznać się z tym regulaminem.

  5. Proszę odpalić emulator terminala (dtterm albo xterm - prawym klawiszem myszy na tle, i wybrać: Programy->Terminal), i pisząc polecenia w terminalu:

  6. Proszę wykonać ćwiczenie zapoznawcze z edytorami tekstowymi, według instrukcji prowadzącego:

Praca zdalna na systemach uniksowych

  1. W świecie systemów uniksowych stosuje się do pracy zdalnej program ssh, który otwiera szyfrowane połączenia do zdalnego systemu i w nim sesję pracy terminalowej. Program dba o wysokie bezpieczeństwo połączenia, generując i obsługując klucze szyfrowania, i ostrzegając użytkownika o wszelkich zauważonych nieprawidłowościach.
    Proszę zapoznać się z tym programem, np.:
          ssh panamint
          ssh diablo
        
    Po połączeniu ze zdalnym systemem proszę sprawdzić czy jest jakaś różnica w pracy na systemie lokalnym i zdalnym, a na końcu zamknąć sesję zdalną poleceniem exit.

  2. Proszę zlokalizować jakiś zdalny komputer, z którego można łączyć się protokołem ssh z serwerami diablo/panamint. Najprościej to wykonać z komputera z systemem Linux, Unix (Solaris, MacOS, FreeBSD, NetBSD, HP/UX, i inne), a nawet przy pewnej determinacji iOS albo Android.

    Jest również możliwe łączenie się przez ssh z Windowsa. Na starszych Windowsach trzeba w tym celu zainstalować odpowiedni program. Prostym albo bardzo użytecznym i polecanym do tego programem jest putty.

    Windows 10 od wersji 1803 (wiosna 2018) posiada wbudowanego klienta OpenSSH i można go użyć za pomocą polecenia ssh w terminalu (cmd.exe) lub PowerShellu.

  3. Minimalnym ćwiczeniem, które należy wykonać zdalnie, jest użycie edytora tekstowego (nano/vi/vim/emacs) do edycji plików na zdalnym systemie.

  4. Dodatkowo proszę przećwiczyć kopiowanie plików z lokalnego systemu na zdalny, oraz w drugą stronę. Pomiędzy systemami uniksopodobnymi służy do tego celu tekstowe program scp realizujący szyfrowane kopiowanie plików przez sieć. Używa on tych samych algorytmów i kluczy szyfrowania co ssh.
          scp program.c zbychu@diablo.kcir.pwr.edu.pl:~/programy/
          scp zbychu@diablo.kcir.pwr.edu.pl:~/programy/program.c .
        
    Na Windowsie do kopiowania plików można zainstalować sobie okienkowy program implementujący protokół scp, taki jak pscp.

  5. (OPCJONALNE - TYLKO DLA ZAINTERESOWANYCH) W przypadku posiadania na lokalnym komputerze systemu okienkowego X Window jest możliwe odpalanie zdalnych aplikacji okienkowych.

    Na Windowsach można uruchomić program zwany serwerem X Window, który pozwala wyświetlać okna zdalnych aplikacji okienkowych z uniksów. Przydatna może okazać się instrukcja: http://diablo.kcir.pwr.edu.pl/xwindow/

    Możliwość zdalnej pracy okienkowej wydaje się atrakcyjna, jednak ze względu na na typowe opóźnienia sieciowe nie jest to polecany sposób pracy. Zwykle lepiej łączyć się przez ssh i pracować zdalnie w trybie tekstowym.