Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z maszyną wirtualną kvm.

1. Wykonaj własną kopię wirtualnego dysku maszyny wirtualnej wskazanej przez prowadzącego w katalogu przewidzianym do pracy z maszynami wirtualnymi. Zwróć uwagę, by nadać plikowi czytelną nazwę i ustawić prawa dostępu tak, by inni użytkownicy nie mogli zczytać dysku maszyny.

2. Wystartuj maszynę w trybie okienkowym, zaloguj sie na konto root, zmień je. Utwórz konto zwykłego użytkownika systemu Linux (polecenie useradd). Zaloguj się na konto tego użytkownika, również ustaw jego hasło i pracuj wyłącznie na tym koncie (z wyjątkiem doraźnych prac administracyjnych na maszynie wirtualnej).

Przećwicz startowanie i wyłączanie maszyny wirtualnej (sudo poweroff). Zwróć uwagę, że zwykłe zamknięcie okienka maszyny jest niepoprawne, bo odpowiada odcięciu prądu do komputera. Po restarcie maszyna system operacyjny wykrywa niepoprawne wyłączenie i uruchamia procedurę sprawdzania spójności systemu plików, która działa tylko w trybie okienkowym.

W raporcie podaj dokładnie polecenie uruchamiania maszyny wirtualnej w trybie okienkowym i procedurę jej wyłączania.

3. Włącz się na swoją maszynę, i z jej wnętrza przećwicz kopiowanie plików użytkownika z i do swojego katalogu na panamincie.

W raporcie podaj polecenia kopiowania plików w jedną i drugą stronę.

4. Uważnie przeczytaj instrukcje przekierowania portu sieciowego, wybierz swój własny unikalny numer portu sieciowego (1024..65535), i odpal maszynę z przekierowaniem jej portu ssh (22) na wybrany numer portu panaminta. Wejdź na maszynę przez ssh używając wybranego numeru portu. Przećwicz procedurę poprawnego zdalnego gaszenia maszyny.

W raporcie podaj:
(a) polecenie uruchamiania maszyny w trybie bezokienkowym z przekierowaniem portu,
(b) polecenie ssh wejścia do maszyny,
(c) procedurę wyłączania maszyny.

5. Uruchom swoją maszynę w trybie bezokienkowym, i bez wchodzenia do maszyny przećwicz kopiowanie plików ze swojego katalogu na panamincie do maszyny i z powrotem.

W raporcie podaj polecenia kopiowania plików z poziomu panaminta w obie strony.

6. Uruchom swoją maszynę w trybie bezokienkowym, wejdź do niej przez ssh i wypróbuj jeden wybrany edytor tekstu (vi, emacs, nano, lub inny jaki na niej znajdziesz). Sprawdź możliwość pracy tym edytorem z krótkimi plikami typu programów opracowanych na poprzednim ćwiczeniu.

W raporcie podaj jakiego edytora użyłeś/użyłaś i krótko oceń swoją sprawność w posługiwaniu się tym edytorem.

7. Zadanie domowe:

Z zewnętrznego komputera połącz się z panamintem przez ssh. Nie korzystaj z systemu okienkowego (nie używaj opcji -X ani -Y programu ssh, a zamiast nich użyj opcji -x (małe x)). W systemie Windows konieczne będzie skorzystanie z programu takiego jak putty. Aby wyłączyć połączenie systemu okienkowego w systemie Windows wystarczy nieuruchamiać żadnego serwera ekranowego (jeśli nie wiesz co to jest to najpewniej nie masz go uruchomionego). Można również w ustawieniach programu putty znaleźć ustawienia tuneli, i wyłączyć (dezaktywować) tunel X Window (port 6000).

Po połączeniu się z panamintem, uruchom swoją maszynę wirtualną w trybie demona, z przekierowaniem portu ssh (22), używając wcześniej przedstawionych poleceń z przekierowaniem portów sieciowych.

Następnie wejdź do maszyny i sprawdź, że możesz na niej pracować, korzystając wyłącznie z programów tekstowych, w tym z edytora tekstowego opanowanego poprzednio. Rozłącz się z maszyną wirtualną nie wyłączając jej, rozłącz się z panamintem, a następnie połącz się z nim ponownie, i ponownie wejdź do uruchomionej wcześniej maszyny, sprawdzając, że nadal możesz na niej pracować.

W raporcie potwierdź pomyślne wykonanie zadania domowego.